MIINA HÄRMA ALBUM

1864. aasta oli Eestile helde. Sündisid mitmed inimesed, kelle teod ja looming on kindlalt ajasõelale jäänud, nende hulgas ka Miina Härma.

Miina Härma 150Miina Härma sünnist möödus 2014. aastal 150 aastat. Mitmed eesti heliloomingut, muusika- ja kontserdielu puudutavad „esimesed“ on tema isikuga lahutamatult seotud. Paljude kaasaegsete silmis oli Miina Härma eesti rahva kultuuriliste saavutuste võrdkuju: ta oli esimene kõrgema haridusega naissoost helilooja ja esimene kõrgema haridusega eesti naine üldse, esimene professionaalse haridusega koorijuht, esimene naiskoorijuht ja esimene naisorganist. Ta asutas koori, mis kujunes eesti esimeseks kontsertkooriks. Naiskoorilauluga tutvuti esimest korda just tänu tema esimesele koorile. Mitmed kuulsad eesti muusikud alustasid muusikuteed Härma toetusel ja õhutamisel. Miina Härma andis eestlastele meelepärase ja jõukohase kooriloomingu kaudu tagasi rahvalaulu. Eesti XX sajandi 100 suurkuju hulka valitud helilooja laulud kuuluvad meie koorilaulu raudvarasse.

Tartu 2014. aasta laulupidu oli pühendatud armastatud koorijuhi, helilooja ning organisti 150. sünniaastapäevale. 7. juunil 2014. aastal toimunud peo motoks oli „Enne ja nüüd”, mis on ühtlasi Härma ühe tuntuima segakoorilaulu pealkiri ning mis sobib hästi sümboliseerima koorilaulutraditsiooni elujõulisust alates esimesest üldlaulupeost („enne”) tänapäevani („nüüd”).

Austusavaldusena Härmale kui teerajajale, tema andele, haardele ja pühendumisele ning ammuse tühimiku täitmiseks andis Tiigi Seltsimaja laulupeoaastal koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning kirjastusega SE&JS välja tema isikualbumi. Albumile on lisatud kontsertsalvestusega DVD, mille materjal pärineb 9. veebruaril Vanemuise kontserdimajas toimunud Miina Härma 150. sünniaastapäevale pühendatud kontserdilt.

Albumi käsikirja autorid on Sirje Endre kirjastusest SE&JS ning Ene Kuljus ja Risto Lehiste Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist. Erinevate peatükkide juures on kaasautoriteks Ene Üleoja, Laine Randjärv ja Riho Leppoja, raamatu lisad on kokku pannud Katrin Puur ja Valli Ilvik, kujundas Andres Tali.

Albumi „Miina Härma 150. Enne ja nüüd” Tartu esitlus toimus 30. mail Tartu Laulupeomuuseumis (Jaama 14). Sõna said autorid Ene Kuljus, Sirje Endre ja Riho Leppoja ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi direktor Tanel Veeremaa.
Albumi Tallinna esitlus toimus 4. juunil kell 16 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis (Müürivahe 12).

5. veebruaril 2015 kuulutati Eesti Rahvusraamatukogus välja 2014. aasta kaunimad raamatud. Nende hulgas oli ka „Miina Härma 150. Enne ja nüüd”.

Isikualbumi ilmumist toetas Tartu linn.

Albumit saab osta Tiigi Seltsimajast, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist, Tartu Laulupeomuuseumist, kirjastusest SE&JS ning Apollo ja Rahva Raamatu kauplustest.