Avaüritused

30. mail Tartu Laulupeomuuseumis (Jaama 14)

kell 15.00 Tartu laulupeo pressikonverents

kell 16.00 Näituse „Tartu laulupeopaigad läbi aegade” avamine

Näitus heidab pilgu Tartus toimunud laulupidude ajaloole 19. sajandi lõpust tänapäevani.
Näituse koostas Kristiina Tael ning kujundas Joonas Õunapuu, see jääb avatuks 31. detsembrini.

kell 16.30 Albumi „Miina Härma 150. Enne ja nüüd” esitlus

Albumi käsikirja autorid on Sirje Endre kirjastusest SE&JS ning Ene Kuljus ja Risto Lehiste Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist. Erinevate peatükkide juures on kaasautoriteks Ene Üleoja, Laine Randjärv ning Riho Leppoja, raamatu lisad on kokku pannud Katrin Puur ja Valli Ilvik, kujundas Andres Tali.
Juubelialbumi esitlusel saavad sõna autorid ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi esindaja.

Laulupeomuuseumis esitab 30. mai pärastlõunal Miina Härma soololaule Karmen Puis, teda saadab klaveril Jaanika Rand-Sirp.

 

30. mail Tartu Maarja kirikus (Pepleri 1)

kell 19.00 Näituse „Tartu laulupeotegelaste klavereid” avamine

Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum esitleb: I üldlaulupeo peaproovi paigas Maarja kirikus tähistatakse näitusega Tartust alguse saanud üldlaulupidude 145. aastapäeva.
Näitus tähtsustab läbi klaverite Tartu ja Tartumaaga seotud üldlaulupidude tegelasi. Väljas on Rudolf Tobiase, Aleksander Läte, Eduard Tubina, Miina Härma, Richard ja Alo Ritsingu, Ants Söödi, Roland Laasmäe, Lauri Sirbi, Mihkel Kütsoni jt dirigentide ning heliloojate klaverid. Esindatud on eesti, Peterburi, saksa, prantsuse ja valgevene klaveriehituse näidised, näeb ka eesti pasunakooride isa David Otto Wirkhausi harmooniumi ja mitmeid I üldlaulupeo-aegsed tahvelklavereid.

Avamisel 30. mail esinevad näituse klaveritel H. Elleri nim. Tartu Muusikakooli klaveriõpilased Arno Gabriel Humal, Algis Pauljukaitis ja Karl Joosep Pihel ning pianistid Andre Hinn ja Helen Põldmäe.

Näituse koostas Alo Põldmäe, see jääb avatuks 7. juulini.

Toetajad: Kultuurkapitali Tartu ekspertgrupp, Tartu Linnavalitsus, Tartu Maarja kogudus, Tiigi Seltsimaja, AS Kuusakoski

 

1. juunil Tartu Maarja kirikus (Pepleri 1)

kell 12.00 Laulupeo jumalateenistus

Teenistusel osalevad Haaslava meeskoor ja Väägvere Pasunakoor.

 

Laulupeo ja muusikanädala avaüritusi Laulupeomuuseumis ning Maarja kirikus modereerib Eesti I üldlaulupeo peakomisjoni esimees Adalbert Hugo Willigerode, kes teeb tähelepanekuid, meenutab, segab vahele ja toriseb kaasa.
Varasuvises laulupidude sünnilinnas Tartus on kõik võimalik.

 

1. juunil Raadi kalmistul

kell 18.00 Pidulik mälestustseremoonia

Mälestustseremooniale järgneb laulupidudega seotud Tartu kultuuri- ja muusikategelaste haudade külastamine linna erinevatel kalmistutel.

 

7. juunil Jaani kiriku tornis

kell 9.00 Äratusmäng

Vaskpilliorkester Eller Brass, mille juhendaja on Priit Sonn, rõõmustleb kiriku tornist, et laulupidu on käes. Tartlased, tehke aknad lahti või tulge parem jalutage kirikust mööda!

 

 

Kuula Tartu laulupeo signatuuri, mille on loonud helilooja Tauno Aints.