Tartu 2014. aasta laulupeost saab tiheda laulunädala kulminatsioon

Pressiteade 12.09.2013

Tänasel Tartu 2014. aasta laulupeo peakomisjoni koosolekul pandi paika laulupeo eelürituste kava, käsitleti peo repertuaari ja korraldust.

Kaks aastat tagasi otsustas Tartu linnavalitsus, et järgmine Tartu laulupidu toimub 7. juunil 2014 Tartu lauluväljakul. 2012. aasta detsembris moodustati linnavalitsuse korraldusega 14-liikmeline laulupeo peakomisjon, mida juhib Tartu linnapea Urmas Kruuse. Komisjoni koosseisu kuuluvad veel Tiia Teppan, Riho Raave, Indrek Mustimets, Külli Aleksanderson, Riho Leppoja, Alo Ritsing, Toomas Peterson, Kulvo Tamra, Jane Jakobson, Kristel Tannik, Jaanus Randma, Margus Kasemaa ja Ants Johanson. Komisjoni esimesel istungil 2013. aasta jaanuaris kuulutati välja laulupeo kunstilise juhi konkurss. Konkursile laekus neli tööd ning 15. märtsil kinnitas peakomisjon Tartu 2014. aasta laulupeo kunstiliseks juhiks Tartu noortekoori peadirigendi Riho Leppoja. Riho Leppoja moodustas laulupeo kunstilise toimkonna, kuhu kuuluvad lisaks kunstilisele juhile Alo Ritsing, Triin Koch, Lauri Breede, Külli Lokko, Undel Kokk, Annelii Traks, Airi Mägi, Jaanus Randma, Margus Kasemaa ja Lauri Sirp.

Laulupeo peakomisjoni kolmandal koosolekul 12. septembril tutvustas Riho Leppoja laulupeo ja peo eelürituste programmi, laulupeo kava ja kunstilise toimkonna liikmeid. Arutusel olid ka korraldusmeeskonna struktuuri ja peo eelarvet puudutavad küsimused. Tartu 2014. aasta laulupidu – ENNE ja NÜÜD – on pühendatud tuntud helilooja, koorijuhi ja organisti Miina Härma 150. sünniaastapäevale. Miina Härma sündis 9. veebruaril 1864. aastal Tartumaal, Kõrvekülas ning on suure osa oma elust elanud ja töötanud Tartus. Samas on Miina Härma oluline kogu eesti rahvale ning ta on valitud Eesti XX sajandi 100 suurkuju hulka. Miina Härma on ka Tartu Ülikooli audoktor. “Enne ja nüüd” on Miina Härma üks paremaid koorilaule. Tartu laulupeo kontekstis kannab laulu pealkiri eesti koorikultuuri järjepidevuse ideed minevikust tänapäevani. Tartu laulupidu keskendub mitte ainult perioodile, mil elas Miina Härma, vaid olulisel määral tänasele päevale, mida kätkeb endas peo moto teine pool – NÜÜD.

Laulupeoürituste tsükkel kestab terve nädala ja sisaldab mitmesuguseid sündmusi, mis kulmineeruvad 7. juunil toimuva laulupeoga Tartu lauluväljakul. 2. juunil toimub eelkontsert Tartu Jaani kirikus, 3. juunil Alo Ritsingu autorikontsert Tartu Ülikooli aulas, 4. juunil puhkpillimuusika kontsert Vanemuise kontserdimajas, 5. juunil Miina Härma laulumängu “Murueide tütar” etendus Vanemuise suures majas ning 6. juunil Tartu laulupeo sümfoonilise ja vokaalsümfoonilise muusika eelkontsert Vanemuise kontserdimajas.

7. juunil toimuva laulupeo kava sisaldab eesti koorilauluklassikat, täiesti uut koorimuusikat, laule Tallinnas toimuva XXVI laulupeo kavast, vaheldusrikast puhkpillimuusikat, rahvatantsunumbreid ja vokaalmuusikat Tartu ansamblite esituses. Peo jaoks on tellitud uusi koorilaule ja orkestriteoseid. Ühendkoorilaulu “Nüüd” Leelo Tungla tekstile kirjutab helilooja Tauno Aints. Peo programmi kaasatakse Maarja kirik, Tartu Laulupeomuuseum, Vanemuise Selts ja paljud teised asutused ja organisatsioonid. Tartu 2014. aasta laulupeo korraldab Tartu linna asutus Tiigi Seltsimaja. Peole oodatakse koore ja orkestreid eelkõige Tartust ja Tartumaalt, aga ka mujalt Eestist. Registreerimine peole algab 16. septembril 2013.

Täpsem info:
Riho Leppoja
7361564
Liidia Konsa
7361563

allikas: Tartu Linnavalitsus