Tartu laulupeo eel ilmub Miina Härma juubelialbum

Pressiteade 28.04.2014

Austusavaldusena Eesti möödunud sajandi ühele suurkujule, helilooja Miina Härmale annavad Tiigi Seltsimaja, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ja kirjastus SE&JS tänavusel laulupeoaastal välja helilooja isikualbumi – sellist kogumikku varem lihtsalt polnud. Albumit esitletakse peatselt Tartu laulupeo pressikonverentsil.

Eesti esimese kõrgema haridusega naishelilooja ja hinnatud koorijuhi, paljusid inspireerinud Miina Härma sünnist möödus 9. veebruaril 150 aastat. Kaasaegsete silmis oli Härma eesti rahva kultuuriliste saavutuste võrdkuju: ta oli esimene kõrgema haridusega naissoost helilooja ja esimene kõrgema haridusega eesti naine üldse, esimene professionaalse haridusega koorijuht, esimene naiskoorijuht ja esimene naisorganist.

Ometi puudus seni mitmete meie kõige armastatumate koorilaulude autori ning Eesti XX sajandi 100 suurkuju hulka valitud muusikategelase elu käsitlev põhjalik isikualbum. Austusavaldusena Härmale kui teerajajale, tema andele, haardele ja pühendumisele ning ammuse tühimiku täitmiseks annab Tiigi Seltsimaja laulupeoaastal koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning kirjastusega SE&JS välja tema isikualbumi.

Albumi käsikirja autorid on Sirje Endre, Ene Kuljus ja Risto Lehiste. Erinevate peatükkide juures on kaasautoriteks Ene Üleoja, Laine Randjärv ning Riho Leppoja, raamatu lisad on kokku pannud Katrin Puur ja Vallik Ilvik, kujundas Andres Tali.
Mitmesugustel arhiivimaterjalidel põhinev raamat vaatab Miina Härma lapsepõlve, tema elu ja õpinguid Eestist eemal ning Tartusse naasmisele järgnenud viljakat perioodi. Kaunis teostuses album valmib mai lõpuks.

Hea ajakirjanik!
Juubelialbumi „Miina Härma 150. Enne ja nüüd” esitlus toimub 30. mail kell 16.30 Tartu Laulupeomuuseumis. Pärastlõuna Laulupeomuuseumis juhatab sisse kell 15 algav Tartu laulupeo pressikonverents.

Tartus 7. juunil 2014 peetav laulupidu on pühendatud Miina Härna 150. sünniaastapäevale. Peo moto „Enne ja Nüüd” on ühtlasi Härma ühe tuntuima segakoorilaulu pealkiri ning sobib hästi sümboliseerima meie koorilaulutraditsiooni elujõulisust.

Lisainfo:

Riho Leppoja
Tiigi Seltsimaja direktor ja Tartu laulupeo kunstiline juht
tel 513 8681
Maris Peebo
Tartu laulupeo kunstilise juhi assistent
tel 506 8770

allikas: Tiigi Seltsimaja